TÉMA Skolióza

Skolióza - když páteř začne vybočovat

Každá stavba má svůj základní pilíř. Pilířem našeho těla je páteř. Je složena z 33-34 obratlů a její délka u dospělého člověka představuje přibližně 35% výšky těla. Při pohledu z boku vidíme na páteři esovitá prohnutí, která zvyšují její nosnost na zhruba osminásobek. Ze zadu tvoří tvar páteře přímku. Někdy páteř ovšem může z tohoto směru vybočovat. Je-li toto vybočení výraznější (více jak 10 stupňů), hovoří se o skolióze.

Skolióza je tedy boční (případně i rotační) vychýlení páteře, objevující se nejčastěji v období během růstového spurtu těsně před pubertou. Přestože známe některé příčiny skoliózy, většina případů zůstává bez objasnění. Běžné případy skoliózy člověka závažněji neomezují. V těžších případech může způsobovat bolesti zad a činit problémy při sezení, chůzi a dýchání.

Příčiny skoliózy páteře

Dívky bývají skoliózou postiženy o něco častěji než chlapci a také je u nich větší pravděpodobnost, že se porucha bude dále zhoršovat. Pravděpodobnost vzniku skoliózy vzrůstá, pokud se již dříve u někoho v rodině vyskytla. Většina případů je tzv. idiopatická, čili není pro ni zjevný důvod. Další příčiny špatného tvaru páteře:

 • neuromuskulární příčina (dětská mozková obrna, svalová dystrofie)
 • vrozené vady (srůsty obratlů, špatně vyvinuté některé obratle)
 • nestejná délka nohou
 • artritida

 

Léčba skoliózy

Základní léčba sestává ze speciálních cviků posilujících svalstvo zad a břicha, dechových cvičení, případně masáže. V případech, kde deformitu páteře tímto způsobem ovlivnit nelze, se zvažuje využití trupových ortéz (tzv. korzetů) a chirurgického zákroku.

Pokud je u dítěte vychýlení páteře jen mírné (10 až 20 stupňů), není většinou třeba zahájení léčby korzetem či operací. Pouze se provádí zhruba každých šest měsíců kontrolní RTG vyšetření, zda se zakřivení nezhoršuje. V ostatních případech je rozhodnutí o zahájení léčby založeno na individuálním základu.

Faktory, podle kterých se určuje léčba:

 • typ zakřivení
 • pravděpodobnost dalšího růstu (čím více let zbývá do ukončení růstu, tím je riziko zhoršení větší)
 • vážnost zakřivení (větší zakřivení mají vyšší tendenci kdalší progresi)
 • lokace zakřivení (zakřivení vhrudní oblasti má horší prognózu, než pokud se nachází nad nebo pod touto oblastí)
 • pohlaví (dívky mají vyšší riziko progrese než chlapci)


Konzervativní léčba skoliózy znamená kromě cvičení i užití korzetů. Většina typů korzetů je navržena k nošení 23 hodin denně (člověk v nich tedy i spí). Korzetů je celá řada a při výběru nejvhodnějšího typu opět rozhoduje několik faktorů (věk, velikost+charakter zakřivení). Korzet v mnoha případech vede k zastavení dalšího zhoršování a i jisté korekci. Přesto se vyskytují případy, kdy má skolióza poměrně velkou tendenci se zhoršovat. Z toho důvodu lékaři považují léčbu korzetem za úspěšnou, neliší-li se velikost zakřivení při zahájení a po ukončení léčby.

Selže-li konzervativní přístup nebo se pacient dostane k lékaři s již vážným zakřivením, nezbývá nic jiného, než se rozhodnout pro operaci. Při operaci lékaři spojují dva a více obratlů kovovými dráty a šrouby. Páteř se tím narovná a zabrání se tak dalšímu zhoršování. Díky tomu dojde k uvolnění utlačovaných nitrohrudních orgánů a také vylepšení celkového vzhledu nemocného. Po absolvování operace obvykle pacient ještě musí jistou dobu nosit korzet.

Sice již nežijeme před 3500 lety, v době, ze které pocházejí první zmínky o nemocných skoliózou a kdy takto nemocní byli většinou terčem posměchu nebo vzbuzovali strach a nenávist, přesto pro mladého člověka, který je v období dospívání bombardován množstvím fyzických a emocionálních změn, není nic snadného vyrovnat se s diagnózou skoliózy. Takto nemocní potřebují pomoc rodiny a blízkých, což mimo jiné značně podpoří jejich úspěšnou terapii.

 

Setkali jste se u sebe či svých blízkých se skoliózou páteře?

Skolióza - když páteř začne vybočovat patří do témat
 • M 25.05.2015 22:16:37

  Se skoliozou bojuji od 13 let. Ve 14 jsem mela zhorseni o dvacet stupnu na 37. Mela jsem dva typy korzetu nizky i ten vysoky s zeleznou objimkou kolem krku. Bylo to hodne tezke. Socialni izolace, bez kamaradu... Zacala jsem jezdit na koni, to mi hodne pomohlo, hlavne psychicky. Dnes je mi 35 a denodenne s tim bojuji. Musim se hlidat, cvicit. Stale jezdim na koni, chodim do fitka (nektere cviky a pohyby nedelam, necvicim s velkou zatezi), chodim k chiropraktikovi si zada nechat srovnat (kdyz mam psychickou nepohodu, tak se mi to uhne vic), na Dornovu metodu. Deti zatim nemam. Je velka pravdepodobnost, ze se mi to potom zhorsi...

  • Re: Saarinka 07.03.2016 13:06:41

   Já měla vysoký korzet 6 roků. Nebylo to jednoduché, ale zachránil mně od operace a nakonec se mi i zlepšila křivka. Jen to byl takový, jak to říct,.. divný život v tom krámu.

 • Sport a problémy se zády Johana 03.02.2016 19:36:18

  Ahoj, je mi 15 let a korzet mám přes 2 roky... Tenhle příspěvek píši pro starostlivé maminky, které chtějí vědět co a jak bude... když jejich dítě dostane korzet. Od malička miluju koně a vše okolo sportu. Netušila jsem, co to pro mě bude znamenat...dostala jsem celodenní. Mé záda se nezlepšovali a já musela skončit s koňmi, plaváním, během..vším, to mi doporučil doktor. Cvičila jsem, makala na sobě... chtěla jsem přesvědčit okolí, že se dostanu dál.Domluvili jsme se na lehkém ježdění, plavání...běh jsem omezila. Cvičím stále a co je teď¨? Záda se lepší, chystám se na závody a sporovat v nečem můžete taky. Tím jsem chtěla nějak shrnout to, aby jste to dodržovali a zbytečně si nekazili zdraví, ono se to zlepší :)) Když to nechcete tak jim to řekněte rovnou, aspoň si nebudou dělat práci s odlitkama... ;) Bude líp! :)

 • Skolioza Natt 06.10.2015 22:35:15

  STOJÍ ZA PŘEČTENÍ!!! :-)
  V 10 letech mi zjistili skoliozu. Nosila jsem korzety, cvičila jsem na balóně,s gumou, v leže, ve stoje prostě různé cviky. Jezdila jsem na rehabilitace. 3 roky k ničemu jsem dělala všechno poctivě. V průběhu se mi zfeformovalo tělo. Vystoupli mi žebra a celý hrudník, lopatky a doteď se mi špatně dýchá. Během toho všeho jsem měla necelých 60 stupňů křivou páteř. Nezbývalo mi nic jiného než jít na operaci. Myslela jsem si to už od začátku, protože jakmile má někdo skoliozu těžko se z toho dostane a dopadne to skoro vždycky operací. Na to vám tyhle s***** co jsem všechno musela zažít prostě nepomůžou. Než jsem šla na operaci musela jsem podstoupit různé vyšetření, rentgeny a podobně. 19.května 2014 jsem jela do Brna,kde mě operovali. Zažila jsem tam svých nejhorším 14 dní v životě. Tam jsem byla nejdřív taky na spoustě vyšetření. Musela jsem čekat 3 dny než mě vezmou na operaci. A když jsem se konečně "dočkala" operovali mě. Operace trvala 6 hodin,ale co přišlo potom jsem zdaleka ani nečekala. Ty 3 nebo 4 dny co jsem strávila na jipce byli to nejhorší co mě mohlo potkat. Jsem na bolest docela citlivá takže pro mě to bylo doslova muka. Nikoho nechci strašit,protože každý to bere a vnímá jinak. Ale jelikož byla operace moje jediná možnost a bude to tak dříve či později u většiny z vás co tím teď procházíte nebo vás to čeká radím operaci se nevyhýbejte. V brně jsou ti nejlepší doktoři kteří vám dokáží pomoct takže se ničeho nebojte. Teď mi bude 15 a pořád ty tyče tam cítím a je to dost nepříjemné, ale kdybych poctivě cvičila nebylo by tomu tak. Věc kterou vám poradím a rozhodně ji dodržte je CVIČTE! pravidelně,poctivě cvičte věřte, že jednou za to budete rádi!. Já toho teď lituji, protože už to mám zarostlý do masa a už to nikdy tak neposílím ty svaly jako před tím když jsem ještě mohla. Teď i když mám někdy problémy s krkem nebo dolní páteří dělám skoro všechno jako ostatní zdraví lidé.

 • Skolioza Kvetuse 07.03.2015 06:55:13

  Je mi 70 let,cely zivot cvicim,drzim si vahu a vubec ziju zdrave.Stale me boli zada,maserka me poslala k ortopedovi,nasledne RTG vysetreni,vysledek skolioza 26st,osklive nalezy na vsech obratlech.Pracovala jsem na RTG jako laborant a nikdy me nenapadla ze i ja budu nemocna jako jsem videla u mnoho pacientu,dozvedela jsem se tuto peknou zpravu vcera a porad jsem z toho mimo a hledam informace.

 • PC?? Filip 31.01.2015 15:12:14

  Může to být kvůli sezení u PC? Je mi 15 let

 • petra 04.01.2014 21:57:17

  já mám skoliozu oddětství,dostala jsem rovnačzad,naordinovali micvičení,ale jako dítě,točlověk nedodržoval,pakčlověk rovnač už nemuselnosit,ale na pravidelnékontroly,nepozvali,neinformovali,tak nějak člověk rostl.Vdospělosti mě trápízávratě,bolestizad,únava,slabost,doktoři topřisuzují pátěři.Tak měčeká vyšetření auvidím,jak se mojenehlídaná skolioza zhoršilaa co mě čeká.Jen chci užživot bez závrati,únavy abolesti.Držím všem palce,jeto běh na dlouhou trať.

 • skolioza překážka pro sport??? maja 01.08.2010 23:37:54

  I já jsem od děctví slýchala,že mám skoliozu a musím provádět speciální cviky!!Ty jsem byla lenošná provádět,ale celý život jsem sportovala!!Dnes diagnostikuje lékař u dětí či mládeže skoliozu a hned je důvod na úplné uvolnění z tělesné výchovy!Myslí si snad lékař, že protahování a posilování je nezdravé???

  • Re: skolioza překážka pro sport??? Laila 27.09.2012 21:54:31

   Dneska jsem se dozvěděla mám skoliozu 30 jemi .Psichicky sem na tom špatně já ještě nemám ani děti ,bojím se ze se to neví léčí .doktor mi to ještě ani nevisvetlil az pondeli.

   • Re: Re: skolioza překážka pro sport??? Rena 25.06.2013 15:36:51

    Jsem na tom stejně psychicky špatně. včera jsem se náhodně z rentgenu plic dozvěděla, že moje 5,5 letá dcerka má skoliozu - vybočení páteře... Ani jsem moc nespala, probírám se články na internetu co udělat, aby nemusela korzet, nebo operaci... K dětské lékařce chodím s malou od narození a tedy nevím na co tam je... :( )před měsícem jsme byly na pětileté prohlídce, víc ji zajímalo jestli dcera umí psát a poznat barvy...) Jsem z toho hodně špatná...

    • Re: Re: Re: skolioza překážka pro sport??? Radka 17.07.2013 12:21:16

     Nejste v tom sama,to samé jsem se dozvěděla před 14 dny u mé 3.leté dcery.Nosí ortézy kvůli špatné chůzi,jezdíme každých půl roku do Prahy na kyčle a nikdo si ničeho nevšiml.Teť jí trápim čtyři krát denně vojtovkou a modlím se aby sme to zvládly.Nejhorší je,že člověku nikde neporadí,doktoři maj prachy za to že vás pošlou cvičit ,tam člověka vystraší a drží si ho tam zuby nechty-hold maj z nás prachy,ale pochopit a poradit neumí nikdo a pak se tváří,jako co sme to za mámi!!Tak držím pěsti a kdyby ste si chtěla popovídat a ulevit si tak sem tu

 • mám 12 šroubů Mrkev 07.05.2012 10:44:25

  Dobrý den, je mi 37 let a sama mám skoliozu páteře. Moje potíže se s přibývajícím věkem zhoršovaly natolik, že jsem měla velké bolesti, které mě omezovaly v práci i doma. Bylo to velmi těžké období plné stresu, sociálního úpadku a bezmoci, protože bydlím v lokalitě, kde lékaři nemají příliš zájem řešit vážnější stavy a setkala jsem se i s takovými, kteří mi bolest nevěřili a komentovali to způsobem nehodným lékaře. Nakonec jsem našla vysvobození v Praze v nemocncici Na Homolce. Krásně mě tam narovnali. Sice mám 12 šroubů a do smrti se musím kontrolovat, abych dílo nezhatila, ale jsem 7 měsíců po operaci a vše se jen zlepšuje. Zpočátku jsem měla po operaci časté velké bolesti a trvalo mi, než jsem se naučila se zžít se svými titanovými přáteli, ale lékař doporučil trpělivost a měl pravdu. Nevím jaké budu mít v životě možnosti a zda časem nebudu muset k reoperaci či řešit nějaké další potíže, ale vím, že už se nebudu stáčet a klanět, když to není třeba a bezbolestně si vykračovat.

  • Re: mám 12 šroubů Michal 17.09.2012 01:17:09

   Dobrý den.A kolik stupňl jste měla to vybočení ? Dá se operovat i ve 20 letech ? Od skoli=ozy mám i zdeformovaný hrudník.Děkuji.

 • skolioza Lenka 04.06.2011 21:41:30

  dobry vecer.je mi 33 a vadne drzeni tela mam od mala.pater je pouhym okem znatelne vychylena a skolioza dost pokrocila.mam denno denni bolesti krcni patere a nekdy i hlavy jakoby migrena.poradite mi,popripade zaslete e-mailem cviky?dekuji.

  • Re: skolioza Vanessa 25.07.2012 01:09:32

   Dobrý den, cviky uložené nemám, ale co pomáhá je cvičená na míči, koupit si teraband a posilovat, zkoušela jsem i chodit na spinal touch, není to cvičení,ani masáž, ale paní/pán Vám dělá podle nějakých bodů na těle příjemné ,,dotýkání´´ a poté postupně dojde k narovnání. A nedávno jsem četla i článek , že by na to měla pomáhat akupuntkura. A co je prý nejlepší je plavání. :) Snad jsem Vám nějak pomohla. :-)

 • Petr 01.07.2012 13:17:49

  vice informaci nahttp://www.anamneza.cz/Skolioza/nemoc/138

 • skolioza-když začne jitka 01.08.2010 01:09:00

  mohli byste mi tento článek poslat na e-mail

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Skolióza patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Skolióza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku